O Powstaniu Warszawskim

W okupowanej przez Niemców stolicy Polski Warszawie 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie przeciwko okupantom. Siły Armii Krajowej skupione w Warszawie liczyły około pięćdziesiąt tysięcy żołnierzy. W godzinie wybuchu powstania, o godzinie 17.00, na wyznaczonych stanowiskach znalazło się ich jedynie dwadzieścia trzy tysiące.

Tylko dziesięć procent z nich było uzbrojonych, a zapasy amunicji były tak niewielkie, że nie dałoby się walczyć dłużej niż trzy dni. W pierwszych dniach powstania siły niemieckie były niewielkie, liczyły zaledwie piętnaście tysięcy żołnierzy. Ale bardzo szybko zostały wzmocnione. Dowodzący siłami niemieckimi generał Erich von dem Bach miał do dyspozycji także lotnictwo, broń pancerną i artylerię.

W dniu 1 sierpnia 1944 roku o godzinie „W” siły powstańcze miały zdobyć najważniejsze w mieście placówki niemieckie. Większości z tych obiektów nie udało się jednak powstańcom zdobyć. Mieszkańcy Warszawy z wielkim entuzjazmem przyjęli wybuch walk. Na każdym domu, który udało się zdobyć powstańcom natychmiast wieszali biało-czerwoną flagę. Wspierali powstańców prowadząc szpitale i kuchnie polowe.

Bardzo ciężkie walki toczyły się na Woli. Po kilku dniach oddziały powstańcze musiały się jednak wycofać z tej dzielnicy. Natychmiast po ich wyjściu niemieccy żołnierze przystąpili do mordowania ludności cywilnej. W ciągu zaledwie paru dni wymordowali, często w niezwykle brutalny sposób, czterdzieści tysięcy mieszkańców Woli. Nie oszczędzali nikogo, nawet dzieci.

Ciężkie walki toczyły się także na Starym Mieście. Sytuacja w tej dzielnicy pogorszyła się dramatycznie 19 sierpnia, kiedy działania niemieckich żołnierzy zostały wsparte czołgami, lotnictwem i artylerią. Starówka poddała się 2 września. Jeszcze pod koniec sierpnia część oddziałów ewakuowała się do Śródmieścia kanałami. Niemieccy żołnierze wymordowali pozostawionych rannych powstańców (część z nich, tych lżej rannych, została także ewakuowana). Ludność cywilną wysiedlono do urządzonego w Pruszkowie obozu przejściowego.

Powstanie Warszawskie trwało sześćdziesiąt trzy dni. Akt kapitulacji został podpisany 2 października. Po zakończeniu walk Niemcy przystąpili do niszczenia miasta. Powstanie pochłonęło dwieście tysięcy ludzkich istnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *