Najgroźniejsze i największe węże

Do podrzędu węży zaliczanych zostało około dwa tysiące gatunków gadów. Wszystkie z nich są bezogonowe, wyróżniają się silnie wydłużonym kształtem ciała. W zależności od gatunku mają od stu czterdziestu jeden do czterystu trzydziestu kręgów. Wszystkie węże mają jedną wspólną cechę charakterystyczną: specjalnie zbudowaną czaszkę.

Jest ona tak zbudowana, że szczęki mogą zostać otwarte bardzo szeroko, co umożliwia wężom połykanie zdobyczy w całości. Ich najważniejszymi zmysłami jest smak i węch. Niektóre osobniki mają także bardzo silnie rozwinięty zmysł termiczny. Ich środowiskiem życia może być ląd lub akweny wodne. Wszystkie z węży zrzucają stary naskórek, czyli przechodzą tak zwane linienie. Wśród tego podrzędu są prawdziwi rekordziści. I to im zostanie poświęcony nasz artykuł.

Za największego przedstawiciela podrzędu węży uznaje się pytona siatkowanego. Należy on do rodziny dusiciel, do której poza nim należy jeszcze pięćdziesiąt dziewięć innych gatunków. W Indonezji w roku 1912 został zastrzelony pyton siatkowany, który mierzył aż dziesięć metrów długości. Został opisany także pytona mierzącego siedem metrów długości, który połknął ważącą pięćdziesiąt sześć i pół kilograma świnię. Świnia ta została przez niego połknięta w całości. Liczby te robią ogromne wrażenie.

Pytony siatkowane żyją na Filipinach, na terenie Indonezji oraz w południowo-wschodnich rejonach Azji. Zamieszkują przede wszystkim gęste i wilgotne lasy. Chętnie wybierają te, które sąsiadują z akwenami. W trakcie polowania chwytają swoją zdobycz pyskiem, który ma liczne i zakrzywione zęby. Po schwytaniu ofiary owijają się wokół niej, zdobycz umiera w wyniku uduszenia. Najczęściej ich ofiarą padają ssaki i ptaki, tylko największe osobniki polują na zwierzęta domowe.

Żyjąca w Ameryce Południowej anakonda niewiele ustępuje wielkością pytonowi siatkowanemu. Dorosła anakonda może ważyć nawet pięćset kilogramów, jej ciało może mieć średnicę sześćdziesięciu centymetrów, a długość może wynieść aż dziewięć metrów. Anakondy są świetnymi pływakami, doskonale radzą sobie jednak nie tylko w wodzie, ale także na lądzie. Spotkać je można począwszy od dorzecza rzeki Orinoko aż po rzekę Amazonkę. Żywią się przede wszystkim przychodzącymi nad rzekę ssakami, nie gardzą też ptakami.

Przedstawicielem najbardziej jadowitych węży jest kobra królewska. Porcja jadu wstrzyknięta w ciało dorosłego człowieka doprowadza do jego śmierci już po piętnastu minutach. Słoń umiera po trzech godzinach od wstrzyknięcia jadu. Kobra królewska żyje w Indonezji, Malezji, na terytorium Chin, Pakistanu, Indii, Birmy oraz na Filipinach.

Do niebezpiecznych gadów zaliczane są także węże, które należą do rodziny grzechotnikowatych, a szczególnie te z rodziny grzechotników właściwych. Największym przedstawiciele tej rodziny jest żyjący w Ameryce Północnej grzechotnik diamentowy. Na terenie naszego kraju występuje tylko jeden wąż jadowity: żmija zygzakowata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *