Dlaczego warto spędzić wakacje w Turcji?

Położna częściowo na kontynencie europejskim, a częściowo na azjatyckim Turcja jest jeszcze mało popularną wśród Polaków destynacją turystyczną. Dopiero zaczynamy odkrywać uroki i atrakcje tego kraju. Jakie miejsca zasługują szczególnie na uwagę odwiedzających Turcję turystów?

Historia Turcji sięga czasów starożytnych. Już wtedy na terytorium współczesnej Turcji istniało państwo założone przez Hetytów. Później było ono częścią potężnego imperium stworzonego przez Aleksandra Wielkiego, następnie cesarstwa rzymskiego, a wreszcie bizantyjskiego. Tak bogate i zmienne losy sprawiły, że współczesna Turcja pełna jest cennych zabytków architektonicznych. Co trzeba zobaczyć koniecznie?

W pierwszej kolejności pasjonaci starożytnych zabytków powinni wybrać się na wybrzeże Morza Egejskiego. Bazą wypadową warto uczynić Selcuk. Już w tym mieście jest co oglądać. Jedną z największych atrakcji, które czekają w Selcuk są ruiny świątyni Artemidy. W czasach starożytnych była ona zaliczana do Siedmiu Cudów Świata. Przy jej budowie pracował między innymi Fidiasz. Do czasów nam współczesnych pozostało bardzo niewiele, jedynie jedna kolumna. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Efezie. Dzięki prowadzonym od XIX wieku pracom archeologicznym odkryto wspaniałe zabytki z I-III wieku naszej ery. Do jednej z najpiękniejszych budowli zaliczana jest Biblioteka Celsusa. Nie ustępują jej ruiny świątyni Hadriana, czy Domicjana.

Turcja nie tylko zabytki z przeszłości, ale także cuda, które stworzyła Matka Natura. Wśród nich najcenniejszy jest Park Narodowy Pamukkale nazywany także Bawełnianą Twierdzą lub Bawełnianym Zamkiem. Miejsce to słynie z wapiennych tarasów, które zostały utworzone przez spływającą przez zbocze góry Cokelez gorącą wodę, która zawiera duże ilości związków wapnia. Proces ten rozpoczął się czternaście tysięcy lat temu. Turyści mogą zobaczyć tylko niewielką część zachwycających tworów geologicznych. Śnieżnobiałe tarasy zwiedza się wyłącznie spacerują boso po ściśle wyznaczonej trasie. Zdjęcie butów jest konieczne, w ten sposób chroni się to niezwykłe miejsce. W okolicy nie ma żadnych hoteli, wyburzono je, kiedy Park Narodowy Pamukkale został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zrobiono to po to, aby Bawełniany Zamek ochronić dla przyszłych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *