Dlaczego warto jeść czekoladę?

Większość z nas uwielbia czekoladę, mimo że stara się jej unikać ze względu na wysoką kaloryczność. Ale ma ona tak wiele zalet, że od czasu do czasu powinniśmy po nią sięgnąć udzielając sobie od razu rozgrzeszenia.

Korzenie historii czekolady tkwią w czasach starożytnych. Jako pierwsi ziarna kakaowca do przyrządzania napoju wykorzystali Majowie i Aztekowie. Otrzymany przez nich napój był uważany za afrodyzjak. Spośród Europejczyków jako pierwszy miał okazję go spróbować Krzysztof Kolumb, kiedy w drodze do Indii trafił na kontynent amerykański. To jemu zawdzięczamy, że ziarna kakaowca w XVI wieku trafiły do Europy. Bardzo szybko czekolada stała się popularna, trend ten przez stulecia wcale nie osłabł, wciąż większości z nas uwielbia czekoladę.

Dlaczego warto ją jeść? Między innymi ze względu na dużą zawartość fenyloaminy, która działa antydepresyjnie. To z powodu tej substancji po zjedzeniu kostki czekolady poprawia się nasze samopoczucie. Po zjedzeniu kostki czekolady w naszym organizmie wzrasta poziom niezwykle ważnego neuroprzekaźnika, serotoniny. Serotonina ułatwia zasypianie, pozwala się odprężyć. Ziarna kakaowca są bardzo bogatym źródłem magnezu, cynku i selenu. Ten pierwszy pierwiastek jest niezbędny do prawidłowej pracy serca, mięśni i układu nerwowego. Cynk bierze udział w licznych procesach, które zachodzą w naszym organizmie, a selen między innymi poprawia odporność organizmu. Do tego w ziarnach kakaowca, a więc także i w czekoladzie, są niezbędne nam witaminy: A, witaminy z grupy B (B1,B2,B3), witamina E i PP.  Zawiera ona także pewne ilości działających stymulująco kofeiny i teobrominy.

Flawonoidy, witaminy i składniki mineralne, które zawiera czekolada bardzo korzystnie wpływają na układ krążenia. Zmniejszają one ryzyko udarów mózgu i zawałów serca. Związki flawonowe zwiększają przepływ krwi przez mózg, dzięki temu chronią nas przed demencją. Te ostanie substancje opóźniają także procesy starzenia. Flawonoidy, związki flawonowe, minerały i witaminy w największej ilości znajdziemy w gorzkiej czekoladzie. To ją powinniśmy przede wszystkim jeść.

Możliwości wykorzystania czekolady w kuchni są bardzo duże. Ciasta i kremy do nich, lody, musy –  to zaledwie ułamek tych możliwości. Smak czekolady wzmacnia dodatek cynamonu, wanilii, chilli i kardamonu. Świetnie smakuje z orzechami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *