Garaż blaszany vs. garaż murowany – który lepszy?

Przy zagospodarowywaniu przestrzeni na naszej posesji nie możemy pominąć miejsca na garaż. Jednak zanim stanie na działce nowy budynek, musimy przyjrzeć się kilku kwestiom. Mianowicie, należy się zastanowić do czego garaż ma służyć, jakim budżetem dysponujemy oraz czy jesteśmy gotowi na bałagan. Jak wypada garaż murowany na tle garażu blaszanego?

Garaż murowany

Decydując się na takie rozwiązanie musimy dysponować zdecydowanie większym budżetem niż w przypadku garażu z blachy. Budulcem budynku jest zazwyczaj cegła. To ona gwarantuje zatrzymanie ciepła oraz efektywną izolację. Dzięki temu pojazd garażowany nie będzie narażony na chłód i mróz w trakcie zimy. Mimo skutecznej izolacji, budowa garażu murowanego zajmuje sporo czasu, a ponadto musimy liczyć się z bałaganem na działce. Co więcej, tradycyjny garaż wiąże się z zatrudnieniem geodety i architekta. Aby rozpocząć budowę będzie także potrzebne pozytywne przejście przez różne procedury administracyjne i otrzymanie pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Warto dodać, że garaż murowany potrzebuje fundamentów. To oznacza, że budynek przez cały okres swego istnienia będzie stał w jednym miejscu. Zatem, należy dokładnie przemyśleć, gdzie będzie się znajdował.

Garaż z blachy

Do budowy takiego typu garaży używa się przeważnie blachy trapezowej, która została wcześniej ocynkowana i odpowiednio zabezpieczona farbą. Taka konstrukcja jest wsparta na słupach, a blachę mocuje się nitami aluminiowo-stalowymi. Grazyki.pl oferują garaże blaszane z blach akrylowych imitujących drewno. Taki garaż z pewnością będzie estetyczny.

Garaż z blachy nie potrzebuje wcześniej wylanych fundamentów, a jedynie podłoża, gdzie będzie mógł zostać zakotwiczony. Jeśli ktoś ma życzenie, można zastosować betonową wylewkę. Jeśli powierzchnia konstrukcji nie przekracza 35 m2, nie jest potrzebne pozwolenie. W ten sposób nie poświęcamy pieniędzy ani czasu na procedury urzędowe. Garaż zapewnia ochronę przed deszczem, gradem i śniegiem, ale nie poradzi sobie z izolacją cieplną (ale istnieją specjalne rozwiązania w tej kwestii). Mimo swej lekkości, konstrukcja jest trwała oraz wytrzymała i może posłużyć wiele lat. Co więcej, można ją szybko zdemontować i przestawić w inne, dowolne miejsce na działce. Takie popularne garaże blaszaki od garazyki.pl są znacznie tańsze niż tradycyjne rozwiązania.

Podsumowując, jeśli ktoś dysponuje dużym budżetem i zależy mu na skutecznej izolacji cieplnej powinien zdecydować się na budowę garażu murowanego. Natomiast, dla osoby ceniącej mobilność i przyzwoitą ochronę poleca się zakup garażu z blachy.