Ile kosztują mieszkania w Polsce?

Chcesz kupić mieszkanie w jednym z polskich miast? Sprawdź, ile będziesz musiał przeznaczyć na ten cel w poszczególnych województwach. Różnice cenowe pomiędzy najdroższym, a najtańszym miastem pod względem cen nieruchomości mieszkalnych, mogą być bardzo wysokie.

Lekkie wzrosty cenowe

Na przestrzeni kilku ostatnich lat zauważalny jest łagodny trend wzrostowy w zakresie cen metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej w największych miastach w Polsce. Od maja 2015 roku do tego samego miesiąca 2016, najbardziej potaniały mieszkania w Katowicach i Łodzi.

Jak podają eksperci Home Broker, w skali całego kraju obecnie mamy do czynienia z pewną stabilizacją cen. Nie można co prawda oczekiwać, że będą one drastycznie spadać. Bardziej prawdopodobne będą wzrosty, choć nie powinny one następować w sposób gwałtowny. Ceny bardziej wahają się w mniejszych ośrodkach miejskich, a w Warszawie, Wrocławiu czy w Szczecinie tak naprawdę zmiany są niewielkie.

Stabilnie w dużych ośrodkach miejskich

W stolicy rynek mieszkaniowy charakteryzuje się dużym rozczłonkowaniem. Bardzo aktywni są tu deweloperzy, dlatego rynek pierwotny rozwija się bardzo szybko, zaś na rynku wtórnym stosunkowo dochodzi do niewielkiej liczny transakcji. Kupujący mają szerokie pole wyboru mieszkań – ich standardu, lokalizacji, rozmiaru i oczywiście ceny. Cena 1 mkw mieszkania w Warszawie oscyluje wokół 7195 zł.

Dla porównania nieruchomości w Szczecinie, które oferuje m.in. Extra Invest, można kupić w średniej cenie 4187 zł za mkw. Taka cena oznacza spadek wartości rok do roku o 2,6 proc. Najtaniej jest w Katowicach, gdzie 1 mkw lokalu mieszkalnego średnio kosztuje zaledwie 3557 zł oraz w Łodzi – cena za 1 mkw wynosi 3461 zł.

Duże różnice cenowe rynku pierwotnego i wtórnego

Specjalista z firmy Extra Invest, która oferuje m.in. mieszkania na sprzedaż w Szczecinie, podkreśla że ceny mogą być zawyżone właśnie przez rynek pierwotny, na którym wiele się dzieje – szczególnie w dużych miastach. Budowane są nie tylko standardowe budynki mieszkalne, ale i luksusowe apartamentowce, w których ceny za 1 mkw dochodzą do 10 000 zł i więcej. Dlatego średnia cena, jaka ujawniana jest w różnorodnych raportach i rankingach, nie do końca oddaje sytuację na polskim rynku nieruchomości. Często też można kupić znacznie tańsze mieszkanie, jeśli wybierzemy obrzeża dużego miasta lub wręcz niewielkie miejscowości, jakie znajdują się poza jego granicami administracyjnymi.