Dekoracja świecy – kilka pomysłów

Zapalone świece towarzyszą nam w czasie ważnych wydarzeń – jak chrzciny, kolacja wigilijna, czy romantyczne spotkanie. Tworzenie świec stało się już niemal rodzajem sztuki – stąd w sklepach można zakupić coraz to piękniejsze i bardziej oryginalne egzemplarze. Różne kolory, piękne zapachy, wymyślne kształty i dekoracyjne dodatki – taką świecę możesz kupić, ale możesz ją również wykonać we własnym domu. Oto kilka pomysłów na uczynienie jej wyjątkową!

Zatopione ozdoby

Świecę można dekorować dopiero na już zaschniętej powierzchni, ale można również zająć się dekoracją w czasie wlewania wosku do formy. Istotne jest tylko by zrobić to umiejętnie, bo inaczej zatopione dodatki nie będą wcale widoczne i na pewno nie dodadzą świecy uroku. Jaka więc jest na to metoda? Gotową formę – wyczyszczoną i osuszoną – oblepiamy u brzegów (wewnątrz) wybranymi dodatkami. Co to może być? Wiele rzeczy – w zależności od naszych własnych upodobań i tego, co akurat jest dostępne! Najczęściej są to suszone owoce (plasterki pomarańczy lub cytryny), goździki, anyżowe gwiazdki, kawałki pachnącego cynamonu, muszle czy pestki. Lepiej nie zatapiać kwiatów czy liści, bo po prostu zwiędną i dekoracja się nie uda.

Część roztopionego wosku nabieramy na pędzelek i smarujemy cienką warstwą wnętrze foremki – w miejscach, gdzie chcemy przytwierdzić dekoracje. Następnie przylepiamy je do foremki, dociskając i odczekując aż wosk nieco okrzepnie. Gdy zalejemy całość i po zastygnięciu wyjmiemy świecę z formy, jej brzegi powinny być ładnie udekorowane.

Dekoracja zewnętrzna

Jak już wspomniano wcześniej, możliwe jest też zdobienie świec z zewnątrz – a zatem wykonywanie na jej powierzchni różnych wzorów i przyklejanie ozdób. Świetnie sprawdzają się na przykład kleje z brokatem, które są w formie pisaka, a zatem dość dobrze można nimi operować w trakcie nakładania wzoru. Jeśli boimy się, że ręka nam zadrży, można posiłkować się gotowymi już szablonami. Świetnie też sprawdzają się lakiery do świec – można nimi nanosić błyszczące, fantazyjne wzory, albo zanurzać w nich całe świece. Takie pomysłowe narzędzia do dekoracji można znaleźć na stronie EcoFlores. Formy silikonowe pozwolą również na uzyskanie przeróżnych, wyjątkowych kształtów – na przykład ozdobnych kul, albo postaci.

Obecnie dba się także o to, by świeca pachniała – niektórzy sprzedają jeszcze takie bezzapachowe, ale świece które mają być ozdobą jakiegoś miejsca, albo prezentem, powinny być nieco bardziej wyszukane, a więc również i pachnące. Jeśli nie wiesz, jak zrobić świeczkę, zajrzyj na EcoFlores – któż oprze się takim wyjątkowym świecom?