Czy warto inwestować w monety?

Inwestowanie jest trudną sztuką podejmowania decyzji, które mogą zaważyć na naszym stanie posiadania. Inwestycje zawsze obarczone są pewnym poziomem ryzyka i zwykle im ono będzie wyższe, tym więcej inwestor może ostatecznie zarobić, ale i większe jest ryzyko straty. Czy warto zatem jako narzędzie inwestycyjne wykorzystywać monety?

Monety kolekcjonerskie i bulionowe

Podstawowe pojęcia dotyczące inwestycji w monety dotyczą monet kolekcjonerskich. W przypadku monet kolekcjonerskich największe znaczenie ma nie to, z jakiego materiału zostały wykonane, ale jaką mają wartość kolekcjonerską. W przeciwieństwie do nich monety bulionowe bite są przede wszystkim po to, aby stanowiły lokatę w kruszec, z jakiego są wykonane, np. w złoto czy srebro.

Monety kolekcjonerskie mogą być jednocześnie oficjalnymi środkami płatniczymi, ale wówczas ich emitentem jest Narodowy Bank Polski. Dzielą się one na monety złote o nominałach 100 i 200 złotowych, a także monety srebrne o nominałach 10 i 20 zł. Powszechne są monety  z Nordic Gold o nominale 2 zł.

Kolekcjonowanie czy inwestowanie

Osoba nabywająca monety kolekcjonerskie jest bardziej kolekcjonerem czy raczej inwestorem? Trudno powiedzieć, ale monety kolekcjonerskie mogą osiągać na rynku numizmatycznym zawrotne kwoty. Tak było w przypadku Złotej Kolekcji Kanonizacyjnej, dotyczącej osoby św. Jana Pawła II – Papieża Polaka. Należy podkreślić, że monety z okazji beatyfikacji Jana Pawła II stały się bardzo cenne, w krótkim czasie. Wśród nich na uwagę zasługuje moneta o nominale 1000 zł, która została wybita w nakładzie 5 tys. sztuk z najwyższej próby złota. Cena emisyjna takiej monety wyniosła bagatela 30 tys. zł, a obecnie jest ona o 20 tys. zł wyższa.

W przypadku monet kolekcjonerskich mogą one stanowić znakomitą inwestycję dla kolekcjonera, a przy okazji może on spełniać swoje numizmatyczne pasje. O cenie monet tego rodzaju decyduje rodzaj stopu, z jakiego są zrobione, próba i nakład, a w dłuższej perspektywie czasu liczy się wiek monety i jej wartość kolekcjonerska. Istotna jest również rzadkość kolekcji. Bywa, że monety Nordic Gold o nominałach 2 zł po kilku latach od emisji osiągają cenę kilkuset złotych. Inwestycje w monety są inwestycjami długoterminowymi, które nie od razu przynoszą inwestorom spodziewane zyski. Dlatego trzeba w ich przypadku uzbroić się w cierpliwość.