Szkło jako materiał konstrukcyjny i budowlany

Szkło postrzegane jest jako tworzywo kruche, łamliwe, z którym należy się obchodzić bardzo ostrożnie, aby nie pękło lub nie potłukło się. Jest to jednak nieco błędne postrzeganie, zwłaszcza że szkło coraz częściej stosowane jest jako materiał budowlany i konstrukcyjny.

Krótka historia szkła

Wszelkie badania archeologiczne wskazują, że szkło było wynalazkiem znanym już w Mezopotamii i w Egipcie. Świadczy to o wielowiekowej historii tego materiału. Prawdopodobnie po raz pierwszy podjęto się produkcji szkła już w IV tysiącleciu przed naszą erą. Wówczas korzystano z niego głównie przy wytwarzaniu elementów dekoracyjnych i biżuterii.

Pierwszą hutą szkła była manufaktura z epoki brązu, powstała około 1250 roku przed naszą erą w mieście Pi-Ramzes w Egipcie. Z VII wieku przed naszą erą pochodzi odkryta pierwsza pisemna wzmianka na temat produkcji szkła. Przepis znalazł się w postaci rytu na kamiennych tablicach znalezionych w bibliotece syryjskiego króla Asurbanipala, który według przekazów historycznych panował w latach 669-627 p.n.e.

Szkło przeszło daleką drogę od czasów prehistorycznych, aż do współczesnych, kiedy znów jest często wykorzystywane w pracach konstrukcyjnych i budowlanych, nie tylko w formie przeszkleń i otworów okiennych.

Szerokie możliwości zastosowania szkła

Należy podkreślić, że szkło posiada wysokie właściwości estetyczne, ale nie tylko. W dawnych czasach często korzystano ze szkła przy produkcji kolorowych witraży, którymi ozdabiano głównie obiekty sakralne. Obecnie dekoracje z dużych tafli szkła są stosowane jako całe ściany, przegrody ścienne oraz meble.

W modnym, nowoczesnym wnętrzu nie powinno zabraknąć szklanych elementów, które pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów aranżacyjnych, zwłaszcza przy zastosowaniu w parze z nimi odpowiedniego oświetlenia.

Przy pracach budowlanych, w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, szło odgrywa bardzo ważną rolę. Wykonuje się z niego duże płaszczyzny, z wykorzystaniem głównie szkła piaskowanego, pozwalające na ogrzewanie budynku dzięki promieniowaniu słonecznemu. Słońce nagrzewa przeszklenia, a te oddają swoje ciepło do wnętrz pomieszczeń mieszkalnych.

Szkło aktualnie widzimy we wszelkich elementach pomieszczeń komercyjnych i mieszkalnych, w postaci przeszkleń, dużych okien, elewacji budynków, jak również przegród wewnętrznych, szklanych drzwi czy szklanych paneli ozdobnych.